Konsul Węgier Adrienne Kormendy: „Wielu Węgrów oddałoby życie za Polskę!”

Konsul Węgier Adrienne Kormendy: „Wielu Węgrów oddałoby życie za Polskę!”

W gorącym czasie kibicowania w trakcie mistrzostw UEFA Euro 2016 zapewne liczni spośród nas zauważyli na Facebook’u intrygujące zdjęcia węgierskich kibiców. Przed fotoreporterami dumnie prężyli oni swoje piersi, a na nich koszulki, które przyozdobione były połączonymi godłami i flagami polskimi i węgierskimi.

Na flagach można było odczytać: Polak, Węgier – dwa bratanki, Lengyel, Magyar – ket jo barat. Nie wiem czy polscy kibice noszą podobne koszulki, ale jestem pewien, że chętnych znalazło by się bardzo wielu.

Co wywołuje takie wzajemne postawy afirmacyjne kibiców? Otóż, najważniejszą przyczyną są zmiany polityczne i społeczne jakie zachodzą w obu krajach. Sprzyjają one wyrażaniu patriotyzmu przy każdej nadającej się do tego okazji. A trudno o lepszy moment, niż rywalizacja piłkarskiej drużyny narodowej, w dodatku, na Mistrzostwach Europy. Zjawisko w obu krajach narasta, pobudzone kryzysem migracyjnym i polityką Komisji Europejskiej, która próbuje narzucić swoje stanowisko w wielu sprawach i Polsce, i Węgrom. To nas, w sposób naturalny, jeszcze bardziej zbliża.

Węgrzy-Euro-2016

Historia relacji polsko-węgierskich sięga głęboko w średniowiecze. Przypuszczalnie już państwo wielkomorawskie (IX w.) obejmowało swoimi granicami ziemie dzisiejszych Polski i Węgier. Zachodzić przy tym musiała naturalna osmoza ludności, szczególnie jej elit i ludzi zajmujących się handlem. A kto wie, że żoną władcy Węgier, Gejzy (X w.), była córka Mieszka I, Adelajda? Z kolei to, że żoną Mieszka I była Dobrawa, wiemy wszyscy…

Na „Przystanku Niepodległość”, który odbył się w miniony weekend (10-12.06.2016), piątkowe popołudnie poświęcone było m.in. relacjom polsko-węgierskim, pod hasłem (jakże mogło być inaczej) „Polak, Węgier – dwa bratanki”. Uczestnikami panelu byli: konsul Węgier, Adrienne Kormendy; profesorowie, Robert Nowak i Tadeusz Marczak; dr inż. Bartosz Stawiarski, a prowadził panel, Paweł Piekarczyk.

Z wygłoszonych referatów i dyskusji sprawy, które utkwiły mi w pamięci spróbuję podać w dalszej części, w możliwie czytelnym skrócie.

– Pijany jak Bela. Leży pijany jak Bela.  Te polskie powiedzenia mają swoje źródło w tym, że król Węgier, Bela Ślepy, miał słabość do trunków i spożywał je w ogromnych ilościach. Skutek był taki, że zamiast rządzić, leżał nieprzytomny, budząc zgorszenie poddanych.

A powód najazdu na Polskę (1108 r.) króla Niemiec, Henryka V , był taki, że oto kiedy Bolesław Krzywousty zawarł sojusz z królem Węgier, Kolomanem Uczonym w czasie, gdy Niemcy zaatakowali Węgry, to spotkał się z atakiem odwetowym. Osłabiło to presję na Węgry i ocaliło od podporządkowania ich Niemcom.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego, to król Węgier, Ludwik (u nich także zwany Wielkim) został królem Polski. Po jego śmierci, Jadwiga, młodsza córka Ludwika, została królem Polski (królem – nie królową!). Jadwiga była tą osobą, która odzyskała dla Polski (od Węgier!) Ruś Halicką, biorąc udział w wyprawie wojennej (1387 r.) Kolejnym wspólnym władcą polsko-węgierskim był Władysław Warneńczyk. Niestety krótko, bo zginął pod Warną (1444 r.). A książę Siedmiogrodu (będącego wcześniej częścią Węgier), Stefan Batory, został królem Polski w 1576 r. i był jednym z najlepszych naszych władców.

Innym, bardziej znanym związkiem Polski z Węgrami jest udział Polaków w węgierskiej Wiośnie Ludów (1848 r.). Wojska węgierskie, pod wodzą generała Józefa Bema wielokrotnie zwyciężały Austriaków w bitwach o wolność kraju. Niestety, bez końcowego sukcesu. Mimo to, dzisiaj  generał Józef Bem jest wielkim bohaterem Węgier.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Węgrzy, jako jedyny kraj w regionie, zaoferowali Polakom pomoc militarną w postaci 30 tysięcznej kawalerii. Ale żaden kraj oddzielający Węgry od Polski nie wyraził zgody na ich przejście! To nie wszystko. Rząd węgierski przekazał (nieodpłatnie) Polsce blisko 100 mln sztuk pocisków karabinowych i tysiące sztuk karabinów i innego sprzętu wojskowego.

W 1939 r. Polska graniczyła bezpośrednio z Węgrami i gdy 17 września Polska została zaatakowana przez Sowietów, granica ta była jednym z niewielu sposobów na przerzucenie żołnierzy polskich (140 tys.) na Zachód, głównie do Francji. Co ciekawe, ówczesny szef dyplomacji węgierskiej (Csaky) stwierdził: Jeślibyśmy (…) pozwolili Niemcom (…) na to, aby z naszego terytorium walczyli przeciw Polsce, wybuchłaby tu rewolucja i nastąpiłby taki wstrząs moralny, że stracilibyśmy wiarę w siebie.

Sowieci, po wojnie, rozbili na Węgrzech bardzo popularne tam Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. (Oby nie spotkały nas dzisiaj podobne szykany ze strony Unii Europejskiej i jej „króla”.)

Rewolucja węgierska 1956 r. nastąpiła w pewnym sensie jako reakcja Węgrów na wydarzenia w Poznaniu, w czerwcu tego samego roku. Została ona entuzjastycznie poparta przez Polaków. Krwawe tłumienie powstania przez wojska ZSRS przyniosły wiele ofiar. Spontaniczna reakcja Polaków, wbrew intencjom rządzących „Polaków” (albo przy ich biernej postawie) zaowocowały tym, że tysiące naszych współziomków oddawało dla Węgrów krew, a szpitale nie nadążały z ich obsługą. Polski Czerwony Krzyż wysłał na Węgry dziesiątki ton leków, których wartość przekraczała 2 mln. dol. USA. Była to pomoc zdecydowanie większa od tej, jaką udzielił Węgrom rząd USA.

Węgrywęgry 2

W wypowiedziach zamykających dyskusję w panelu, konsul Węgier, Adrienne Kormendy, powiedziała:

Wielu Węgrów oddałoby życie za Polskę!

Po tej wypowiedzi otrzymała huraganowe brawa od żywiołowo reagującej sali. Aplauz ten upoważnia do stwierdzenia, że wielu Polaków także oddałoby życie za Węgry.

A niedowiarków i malkontentów poddających w wątpliwość tę piękną przyjaźń, przyjaźń na śmierć i życie, odsyłam do filmowych relacji z wizyt Polaków na Węgrzech (m.in. „Już niedługo” – dostępny na You Tube). Mam nadzieję, że nie ujdą waszej uwadze autentyczne i wzruszające przykłady tego wspaniałego i wyjątkowego zjawiska, jakim jest przyjaźń Polaków i Węgrów.

Foto: Facebook,

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.