„Wyłącznie na prawdzie można budować przyszłość i dobre relacje z sąsiadami”

„Wyłącznie na prawdzie można budować przyszłość i dobre relacje z sąsiadami”

„Generalnie stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii jest niezmienne. Już trzy lata temu PiS zaproponował treść ustawy w tej sprawie i nadal uważamy, że wyłącznie na prawdzie można budować przyszłość i dobre relacje z sąsiadami, w tym z Ukrainą.”  Rozmowa z posłem Michałem Dworczykiem – przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą

– Jak ocenia pan pierwsze półrocze kierowanej przez pana Komisji Łączności z Polakami za Granicą?

– To był czas bardzo intensywnej pracy. Komisja zajmuje się legislacją, ale też podejmuje interwencje w różnych ważnych i trudnych sprawach. Przepracowaliśmy w tym czasie ustawę o Karcie Polaka i to była zdecydowanie sprawa najważniejsza. A jeśli chodzi o wspomniane interwencje, to dotyczyły one na przykład dzieci odbieranych na Zachodzi polskim rodzinom.

– A pańska działalność w okręgu?

– Mogę powiedzieć, że to naprawdę było to bardzo pracowite pół roku. Otworzyliśmy tu w tym czasie trzy biura poselskie: w Dzierżoniowie, w Nowej Rudzie i w Wałbrzychu. Staram się mieć ciągły kontakt z okręgiem, z wyborcami i być tutaj jak najczęściej. Podjąłem w ciągu minionych miesięcy wiele interwencji na rzecz mieszkańców regionu. To wszystko razem bardzo absorbujące zajęcia.

– Wspomniał pan o Karcie Polaka. To dla naszych rodaków, czasami od pokoleń mieszkających poza granicami kraju sprawa niezwykle istotna. Na czym polega istota zmian w ustawie o Karcie Polaka?

– Zmieniamy filozofię podejścia do naszych rodaków mieszkających na Wschodzie. Do tej pory Karta Polaka była adresowana do tych Polaków, którzy mieszkali na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej i jej głównym celem miało być – tak dużym skrócie – ułatwienie przekraczania granicy z Polską. Wazną zmianą jest choćby to, że teraz chcemy uzyskanie Karty ułatwić wszystkim Polakom.

– Czy na przykład dzięki temu naszym rodakom łatwiej będzie się osiedlać w Polsce?

– Ci, którzy będą się chcieli osiedlić w naszym kraju, będą mogli szybko zamienić Kartę Polaka na kartę stałego pobytu, a później starać się o obywatelstwo. Jako państwo będziemy przez pewien czas wspierać takie osoby również finansowo, na przykład dofinansowując wynajem mieszkania, czy też naukę języka polskiego.

– Na czym polegają inne zmiany?

– Druga zmiana jest taka, że pomoc w zdobyciu Karty Polaka kierujemy także w stronę tych z naszych rodaków, którzy mieszkają w krajach utrudniających zdobycie Karty, na przykład mieszkających na Białorusi. Z myślą o nich wprowadzamy możliwość składania wniosków o Kartę Polaka w urzędach wojewódzkich w Polsce. I wreszcie chcemy też zmienić podejście urzędników w Polsce do mieszkających za granicami naszego kraju Polaków. Chcemy na przykład, żeby w przypadku zagrożenia nasi rodacy z zagranicy traktowani byli tak, jak obywatele Polski. Objęci mają być każdą możliwą ochroną i pomocą. Zmienić ma się po prostu cała filozofia traktowania Polaków z zagranicy, ponieważ kluczowa ma być przynależność do narodu polskiego, a nie tylko polskie obywatelstwo.

– Ilu naszych rodaków skorzystać może z wiążących się z posiadaniem Karty ułatwień w osiedlaniu się w Polsce?

– Z szacunków Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że w takim trybie mogłaby to być docelowo liczba do 100 tysięcy Polaków, którzy chcieliby zamieszkać w kraju swoich przodków.

– Zbliża się kolejna rocznica ludobójstwa dokonanego przez UPA i OUN na Polakach. Ten temat cały czas jest otwartą raną w stosunkach między naszymi krajami i narodami. Czy i w jakiej formie PiS planuje oddać hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń?

– Generalnie stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii jest niezmienne. Już trzy lata temu PiS zaproponował treść ustawy w tej sprawie i nadal uważamy, że wyłącznie na prawdzie można budować przyszłość i dobre relacje z sąsiadami, w tym z Ukrainą.

Zapewniam, że w tym roku sejm przyjmie stosowne przepisy, które pozwolą oddać hołd ofiarom ludobójstwa i godnie upamiętnić tamte tragiczne i straszne wydarzenia.

Rozmawiał: Jarosław Kresa

 

Foto: K. Janeczko/zPrawa.pl

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.