Dziesięć lat po wyburzeniu – wspomnienie po Zakładach Radiowych „Diora”

Dziesięć lat po wyburzeniu – wspomnienie po Zakładach Radiowych „Diora”

Na terenie Dzierżoniowa znajdowało się wiele zakładów przemysłowych i budynków gospodarczych, często o charakterze zabytkowym. Znaczna część z nich już nie istnieje i w zasadzie nie ma o nich żadnej dokumentacji fotograficznej.

Takim przykładem są Zakłady Włókiennicze „Silesiana” oraz byłe Zakłady Radiowe „Diora”, po których nie ma już śladu. Na terenie Silesiany ma powstać centrum handlowe, a na terenie Diory znajduje się już hipermarket. Po dziesięciu latach, które mijają w tym roku, zdecydowałem się zamieścić zdjęcia z rozbiórki chluby Dzierżoniowa – Zakładów Radiowych „Diora”, które wykonałem w styczniu 2006 roku.

Diora 1Diora 2Diora 3Diora 4

Łza kręci się w oku, przez kilka lat prowadzałem uczniów Radiobudy do zakładu na zajęcia praktyczne. Wydaje mi się, że to było wczoraj, a było to w ubiegłym wieku. Dzisiaj za każdym razem, kiedy robię zakupy w hipermarkecie, widzę wydział W4, przesuwającą się taśmę z paletami montowanych odbiorników, oprzyrządowanie do pomiarów i strojenia oraz pracujących monterów, najczęściej absolwentów, jedynego wtedy w Polsce Technikum i Zasadniczej Szkoły Radiotechnicznej w Dzierżoniowie. W większości były to piękne dziewczyny i kobiety, uczennice oraz uczniowie z mojej szkoły.

Żal minionych czasów  i miejsc. Zostały tylko wspomnienia i pamięć, która przywołuje z przeszłości osoby i obrazy coraz bardziej zamazane i nierealne. Starajmy się więc ocalić od zapomnienia naszą przeszłość, która determinuje teraźniejszość i przyszłość naszego miasta oraz kraju.

Foto: K. Janeczko

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.