Zawisną na wieży ratuszowej! Bębny zagrają dla małego dobosza.

Zawisną na wieży ratuszowej! Bębny zagrają dla małego dobosza.

Południowa ściana wieży ratuszowej w Dzierżoniowie zamieni się 1 czerwca… w scenę! Zagrają na niej podwieszeni specjalnymi linami bębniarze. Widowisko zapowiada się niezwykłe, a mały kamienny dobosz, który na ratuszowej wieży mieszka od lat, nareszcie będzie miał towarzystwo.

Z kamiennym doboszem z dzierżoniowskiej wieży ratuszowej związana jest legenda. Sławi ona postać chłopca, który w roku 1640, swoim rytmicznym, wojskowym bębnieniem, uchronić miał miasto od nadciągających wojsk szwedzkich. Oryginalna figurka dobosza spoglądała na Dzierżoniów z góry prawdopodobnie od XVII wieku. Niestety, w latach 80. minionego stulecia kamienny chłopiec… zaginął. Obecnie na wieży znajduje się replika starej figury.

1 czerwca, ku upamiętnieniu małego dobosza, zorganizowana będzie w dzierżoniowskim Rynku próba bicia rekordu Polski… w bębnieniu. Ilu pojawi się chętnych do wybijania historycznego rytmu na razie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że na południowej ścianie ratusza pokaz dadzą zawieszeni tam śmiałkowie-artyści. „Dum Dum Day”, bo tak nazwano całe przedsięwzięcie, rozpocznie się 1 czerwca o godz. 11.00. Organizatorem widowiska jest Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, a do Rynku zaprasza burmistrz Dzierżoniowa.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.