Zuzanna Kurtyka odsłoniła w Lewinie Kłodzkim Tablicę poświęconą ofiarom Katastrofy Smoleńskiej

Zuzanna Kurtyka odsłoniła w Lewinie Kłodzkim Tablicę poświęconą ofiarom Katastrofy Smoleńskiej

Uroczystością zamykającą trwający trzy dni (10-12 czerwca) festiwal „Przystanek Niepodległość” było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Tablicę ufundowali mieszkańcy Lewina Kłodzkiego i została ona umieszczona przy bocznym wejściu parafialnego kościoła św. Michała Archanioła.

Uroczystość miała trzy części: odsłonięcie tablicy, uroczysta msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny oraz zatytułowany „Cena wolności” koncert „Grupy 44”.

Kto nie doczekał w trzecim dniu „Przystanku Niepodległość” do końca zaplanowanych uroczystości, ma czego żałować! Już sam początek związany z wymarszem pochodu na uroczystość mógł zapowiadać coś wyjątkowego, jakiś nadzwyczajny, podniosły charakter.

Co, a właściwie kto to spowodował? Otóż osobą, która wpłynęła na uroczysty charakter wydarzenia, już na samym wstępie był Krzysztof Broniewski z Dzierżoniowa. Można rzec – weteran niezliczonych imprez o charakterze patriotycznym. Wyciągnął z przepastnej torby olbrzymią, dziesięciometrową biało-czerwoną flagę i zaprosił uczestników do jej niesienia na miejsce uroczystości. W sumie flagę poniosło kilkudziesięciu ludzi; od dziesięciolatka Bartka do siwowłosych osób, a klimat od razu stał się odświętny.

Oficjalny początek uroczystości, to odśpiewanie Hymnu i kilkuminutowe przemówienia. Na szczególną uwagę zasługuje głos Zuzanny Kurtyki. Podziękowała ona wszystkim uczestnikom za pamięć o poległych w katastrofie i ich rodzinach, prosiła o trwanie tej pamięci i pomoc w dochodzeniu do prawdy o katastrofie. Po odsłonięciu tablicy – również przez Zuzannę Kurtykę – honorowa asysta 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, pod dowództwem ppłka dypl. Piotra Rupy, oddała salwę honorową na cześć ofiar katastrofy.

Msza św., której towarzyszyły poczty sztandarowe żołnierzy i uczniów miejscowej szkoły, z wygłoszoną przez księdza Jana Szetelnickiego piękną homilią, nagrodzono gorącymi oklaskami zgromadzonych wiernych. W homilii ksiądz powiedział m.in.:

„Od roku nastał dobry czas ku temu, abyśmy zaczęli wychowywać jak w 20-leciu młode pokolenie w duchu patriotyczno-religijnym. Bóg, Honor, Ojczyzna to te trzy wartości stanowiły fundament wychowania młodego pokolenia Polaków. To pokolenie 20-lecia międzywojennego zdało w tamtych czasach egzamin.”

Lewin KłodzkiLewin

Po koncelebrowanej mszy św. w intencji Ojczyzny odbył się przepiękny, wzruszający koncert „Grupy 44”. Współautorem koncertu, reżyserem i jednym z jego wykonawców, był Wojciech Rohatyn Popkiewicz – bard, któremu towarzyszyły dwie pieśniarki: Urszula Milewska i Grażyna Komincz. Akompaniował im pianista – Sławomir Krysa. Spektakl śpiewany „Modlitwa o pokój” i „Ballada o Podkamieniu” wywoływały trudne do ukrycia wzruszenia. Łzy ocierane ukradkiem, ściśnięte gardła były udziałem wielu słuchaczy. Owacja na stojąco była podziękowaniem, które z kolei wzruszyło wykonawców koncertu. Piosenka zaśpiewana na bis była nagrodą dla wszystkich.

Najbliższy spektakl „Grupy 44” można zobaczyć na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie. Artyści wystąpią w sobotę (8 sierpnia) o 19.00 w klasztorze OO. Cystersów. Kolejne koncerty odbędą się w Wolborzu (23 sierpnia) i Lublinie (26 sierpnia). Polecam.

PS. Byłbym niewdzięcznikiem, gdybym nie złożył serdecznych podziękowań Dobremu Duchowi i Spitytus Movens całej imprezy, Krystynie Śliwińskiej. W każdym momencie stanęła na wysokości zadania, spełniając swoją rolę z wielkim taktem i wyczuciem. Dziękuję!

 

Foto: zPrawa.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.