Nie żyje Henryk Kempny – legendarny piłkarz Polonii Bytom i reprezentacji Polski

Nie żyje Henryk Kempny – legendarny piłkarz Polonii Bytom i reprezentacji Polski

Henryk Kempny, legendarny piłkarz Polonii Bytom, Legii Warszawa i reprezentacji Polski nie żyje. Zmarł 29 maja w wieku 82 lat.

Ten znakomity – urodzony 24 stycznia 1934 roku – napastnik czterokrotnie wywalczył mistrzostwo Polski. Dwa razy w barwach Polonii Bytom, której był wychowankiem (w latach 1954 i 1962) i dwa razy w trakcie służby wojskowej w barwach warszawskiej Legii (1955 i 1956). Henryk Kempny dwukrotnie był też najlepszym strzelcem ekstraklasy (w latach 1954 i 1956). Rozegrał 16 meczów w reprezentacji Polski, strzelając dla biało-czerwonych 6 bramek.

W latach 1963-1967 reprezentował barwy Górnika Wałbrzych. Po zakończeniu kariery piłkarskiej był też trenerem m.in. Polonii Bytom i wałbrzyskiego Górnika.

Kilka lat temu, oceniając różnicę w poziomie wyszkolenia polskich piłkarzy z lat 50. i 60. oraz współczesnych graczy, w rozmowie z klubowym portalem Polonii Bytom H. Kempny stwierdził:

„Osobiście wydaje mi się, że dawni piłkarze byli lepiej wyszkoleni technicznie, dlatego, że te wszystkie umiejętności podłapali z podwórkowej gry. Tam nie było nakazu – ty musisz to, ty tamto. Na podwórku każdy robił to, co chciał i to, co umiał. To moim zdaniem stanowiło różnicę.”

Przed rokiem ukazała się książkowa biografia tego wybitnego piłkarza, której autorem jest Bartosz Błasiak. Dzięki temu pozostało cenne wspomnienie o tym znakomitym sportowcu.

 

foto: Archiwum UM Bytomia

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.